Choď na obsah Choď na menu
 


Všeobecné inštrukcie pri šití cez papier
 
Čo budeme potrebovať:
 
Látka odporúčam použiť 100% bavlnu. Látku predpratú v teplej vode s trochou pracieho prášku a bez aviváže žehlíme ešte mierne vlhkú. Keďže šitie cez papier zahŕňa veľa malých častí, pracuje sa lepšie s látkami s nepotlačenými motívmi. Na druhej strane, časti s väčšími motívmi robia prácu zaujímavejšiu a pridajú na textúre.
 
Šijací stroj Najlepšie je použiť ihly veľkosti 90/14 a nadstaviť počet stehov na 15 – 20 na palec (2,54 cm). Tieto dve veci zabezpečia dostatočnú perforáciu papiera a tým uľahčia postup práce.
 
Papier papierovú šablónu potrebujeme pre každý blok a aj pre jednotlivé časti bloku.
 
Doplnkové osvetlenie malá lampa alebo iný zdroj svetla nám pomôže lepšie vidieť skrz papier.
 
Niť bavlnená niť je najlepšia, zmes bavlny a polyestru je tiež dobrá, no mali by sme sa „držať ďalej“ od polyesterových nití. Používame neutrálne farby ako je svetlohnedá alebo šedá.
 
Žehlička a žehlenie žehlíme bez pary (para spôsobuje zvlnenie papiera) a jemne.
 
Špendlíky najlepšie sú pružné (ohybné) tenké špendlíky na hodváb, alebo použijeme špendlíky, ktoré príliš nepokrčia papier (či je u nás dostať špendlíky na hodváb to neviem  )

 Páradlo stehov – je takmer nutnosťou pri šití cez papier! Používame ho na odstránenie chýb a papiera z menej dostupných častí práce.

   späť patchwork                                                                    pokračovanie