Choď na obsah Choď na menu
 


 

Sashiko - tradičná japonská forma quiltovania
Sashiko je v podstate quiltovanie používané v ázijských kultúrach. Najčastejšie sa s ním stretneme v Japonsku a v Číne. Ide o veľmi starú formu ručného šitia cez jednu alebo viac vrstiev látky. V podstate ide o kombináciu jednoduchých stehov k vytvoreniu dekoratívnych vzorov. Tradičné sashiko bolo na tmavomodrom podklade vyšité bielou niťou, ale môžeme sa stretnúť aj s červenou výšívkou.
Vzory  v Sashiko predstavujú zjednodušenú formu vecí nachádzajúcich sa v prírode. Predstavujú rastliny, vtáky, zvieratá, prírodné javy alebo písané znaky jazyka. Rozlišovacím znakom všetkých sashiko vzorov je využitie priestoru.
      Najbežnejšie sashiko vzory sú vyrobené kombináciou štvorcov, uhlopriečky štvorca, diamantov, šesťuholníkov alebo kruhov. Tieto vzory vyjadrujú určitú symboliku. Čísla 3, 5, 7 sa považujú za šťastné čísla a preto sa často vyskytujú. (napr. päťcípa hviezda, päť prekrížených liniek, päťramenný kríž a pod.)

Ako na to?

      Pri sashiko sa na prešívanie používajú nite so 100% bavlny. Použiť môžeme bavlnky na vyšívanie aj háčkovaciu priadzu, hoci na túto techniku sa používajú špeciálne nite na sashiko.

      Počet stehov na palec (2,54 cm) závisí od druhu tkaniny, počtu vrstiev a schopnosti šičky. Všeobecne platí, že stehy sú tým väčšie čím je tkanina ťažšia a priadza hrubšia, a menšie pri jemných a ľahkých textíliách. Zvyčajne to býva 5-8 stehov na palec.

    Na sashiko sa používajú špeciálne ihly, ktoré je dostať kúpiť v predajniach s patchworkovými pomôckami, ale môžeme použiť aj ihly látacie alebo vyšívacie. Ihla by mala byť dlhšia, ostrá a pevná.

      Pri vyšívaní sa zvyčajne ako prvé robia vodorovné a zvislé čiary (s výnimkou vonkajších liniek). Ďalej, diagonálne čiary a nakoniec zvyšné tvary. Pred začatím práce sa musíme uistiť, že máme dostatočne dlhú niť aby sme sa vyhli uzlom v strede tkaniny.

      Platí, že začiatok a koniec v sashiko sa nerobí uzlíkom, ale na začiatku prešívania prvý steh fixujeme 3-4x. Ukončujeme tradičným spôsobom tak, že sa vrátime 3 - 4 stehy späť a niť ustrihneme čo najtesnejšie pri tkanine na spodnej strane.

Diamantový vzor začíname diagonálne, keďže nemá žiadne vertikálne a horizontálne čiary.

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie vzory

Obrázok

Obrázok

Späť na quiltovanie