Choď na obsah Choď na menu
 


Amishovia a patchwork

V živote Amishov je patchwork skutočne neoddeliteľnou súčasťou. Znamenite zodpovedá ich šetrnosti a opiera sa o storočné tradície a predstavuje jediný prejav výtvarného umenia v ich svete, tvorivosti a fantázie tvorkýň.
Prisťahovalectvo Amishov do USA prebiehalo v 2 vlnách. Prvá smerovala na východ a druhá na stredozápad. Preto aj najstaršie a najcharakteristickejšie quilty amishov pochádzajú z východu USA. Ide o tradičné štvorcové prikrývky s centrálnym usporiadaním, pravouhlého delenia do veľkých plôch (Stredový kosoštvorec, Zuby píly, Trámy, Svetlo a tieň ...)s veľmi širokými lemami – 30-38 cm. Látky sa používali výhradne jednofarebné a tmavé. Na quiltovanie sa používali vzory geometrických tvarov .
Quilty zo stredozápadu sú modernejšie, ich tvorkyne boli výraznejšie ovplyvnené štýlom šitia prikrývok neamishských osadníčok. Stretnúť sa môžeme s klasickým blokovým usporiadaním diek, delenie na malé dieliky nie je vždy pravouhlé. Používajú živšie farby, vrátane svetlejších odtieňov a bielych plôch. Na prikrývkach používajú látky s drobným vzorom. Niektoré vzory zobrazujú konkrétne predmety ako školu, košík, hviezdu. Quiltovanie je pomerne jednoduchšie. Niektoré lemy sú celkom úzke alebo sa vôbec nevyskytujú.

Dnes sa u amishských quilteriek môžeme stretnúť so zložitejšími vzormi. To sa však týka len quiltov určených k predaju. Pre seba šijú aj naďalej podľa starých tradícií prikrývky prevažne tmavé a jednoduché. Rozdiel je i v tom, že prikrývky pre vlastné použitie je kolektívnym dielom, quilty na predaj majú prevažne 1-2 autorky.

Najznámejší amishský vzor "Svetlo a tiene" vznikol z odstrižkov nových látok, ktoré zostali po šití odevov a menej obnosených častí starých textílií. Je jedinečnou ukážkou ich kreativity. Samotný názov vzoru vyjadruje základnú filozofiu Amishov "Kde je svetlo sú aj tiene, kde je radosť je aj žiaľ".

Typické vzory východnej oblasti:
Stredový kosoštvorec alebo zuby píly
Trámy alebo mreže
Svetlo a tieň
Four Patch
Nine Patch (známy a jednoduchý variant je Húpací kôň
Double nine Patch
 
Vzory typické pre stredozápad:
Tak ako na celom stredozápade aj u Amishov sa stretávame s 2 základnými kategóriami:
a)      Bloky stoja samostatne (hviezdy, koše, škola)
b)      Skladanie blokov do ďalšieho vzoru po celej ploche (zrub, opilec)
Neskôr pribudli snubné prstene

Pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa ešte viac dávam do pozornosti knihu Patchwork aneb zaplátováni všemi směry od Markéty Zenklovej, ktorá mi bola inšpiráciou.

späť na patchwork                                                                      späť do histórie